2009 Kreidler RMC-E 50 Hiker gallery
2009 Kreidler RMC-E 50 Hiker
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 4,02 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, red, blue |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Swift Lucky Strike Soft Tail
- 2009 Titan Fat Bobber
- 2009 Titan Fat Bobber Deluxe
- 2009 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2009 Titan Radical Rigid
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2009 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2009 Titan Von Zipper Bobber
- 2009 Travertson V-Rex
- 2009 Triumph America
- 2009 Triumph Bonneville
- 2009 Triumph Bonneville 50th
- 2009 Triumph Bonneville SE
- 2009 Triumph Bonneville T100
- 2009 Triumph Daytona 675
- 2009 Triumph Rocket III
- 2009 Triumph Rocket III Classic
- 2009 Triumph Rocket III Touring

