2009 Derbi Boulevard 50 2T gallery
2009 Derbi Boulevard 50 2T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White |
News
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
-
Harley-Davidson Ultra Limited
-
Harley-Davidson Street Bob Dark Custom
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda CRF250R
- 2009 Honda CRF250X
- 2009 Honda CRF450F
- 2009 Honda CRF450R
- 2009 Honda CRF450X
- 2009 Honda CRF50F
- 2009 Honda CRF70F
- 2009 Honda CRF80F
- 2009 Honda DN-01
- 2009 Honda Forza EX
- 2009 Honda Forza X
- 2009 Honda FourTrax Foreman 4x4
- 2009 Honda FourTrax Foreman Rubicon
- 2009 Honda FourTrax Rancher
- 2009 Honda FourTrax Rancher 4x4
- 2009 Honda FourTrax Recon
- 2009 Honda FourTrax Rincon GPScape
- 2009 Honda Gold Wing Airbag
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM/ABS

