2009 Derbi Cross City 125 gallery
2009 Derbi Cross City 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Paradox 114 EFI X-Wedge
-
Big Bear Choppers Merc Softail 100 Carb
-
Big Bear Choppers Sled 114 EFI X-Wedge
Other motorcycles in 2009
- 2009 Innoscooter EM 2500 Lithium
- 2009 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2009 Innoscooter EM 5000 Lithium-Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2009 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2009 Jawa-CZ 125 Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Travel
- 2009 Jawa-CZ 250 Travel
- 2009 Jawa-CZ 350 Basic
- 2009 Jawa-CZ 350 Policie
- 2009 Jawa-CZ 350 Style
- 2009 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2009 Jawa-CZ 50 Robby
- 2009 Jawa-CZ 650 Classic
- 2009 Jawa-CZ 650 Dakar
- 2009 Jawa-CZ 650 Style
- 2009 Johnny Pag Barhog
- 2009 Johnny Pag FX-3
- 2009 Johnny Pag Police Escort 300
- 2009 Johnny Pag Pro Street

