2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 10-12 gallery
2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 10-12
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 59.0 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 62.0 kg (136.7 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Color options: | Black, red, white |
News
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic►
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2009 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2009 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2009 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
- 2009 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2009 Harley-Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer
- 2009 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2009 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2009 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2009 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2009 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2009 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster (XR 1200)
- 2009 Harley-Davidson XL883 Sportster 883
- 2009 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2009 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R

