2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 14-12 gallery
2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 14-12
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 59.0 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 62.0 kg (136.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Color options: | Giallo, Nero, Rosso,Bianco |
News
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi Rambla 125
- 2009 Derbi Rambla 250
- 2009 Derbi Senda Baja 125 R
- 2009 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2009 Derbi Senda DRD 125 4T 4V
- 2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM Limited
- 2009 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM LE
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2009 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2009 Derbi Senda X-treme 50 SM
- 2009 Derbi Terra 125
- 2009 Derbi Terra Adventure 125
- 2009 Diamo Classic 50
- 2009 Diamo Cruiser V-Twin 250

