2010 BucciMoto BR1-F4 Motard gallery
2010 BucciMoto BR1-F4 Motard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 59.0 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Color options: | Giallo, Nero, Bianco |
News
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kymco Pulsar
- 2010 Kymco Quannon 125 E3
- 2010 Kymco Quannon 150
- 2010 Kymco Quannon Naked 125
- 2010 Kymco Sento
- 2010 Kymco Sting 50
- 2010 Kymco Straight 125 E3
- 2010 Kymco Sunboy
- 2010 Kymco Super 8 150
- 2010 Kymco Super 8 50
- 2010 Kymco Venox Carb 250 E2
- 2010 Kymco Xciting 500 Ri
- 2010 Kymco Xciting Ri
- 2010 Kymco Yagaer 200i
- 2010 Kymco Zing II 125 E3
- 2010 Lambretta Due 50
- 2010 Lambretta Pato 125
- 2010 Lambretta Pato 50
- 2010 Lambretta Uno 150
- 2010 Lambretta Uno 50

