2010 Peugeot Snake Furious gallery
2010 Peugeot Snake Furious
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 76.5 kg (168.7 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.90 litres (1.56 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CCM TL125
- 2010 CCM X-TR250
- 2010 CF Moto CF 150
- 2010 CF Moto E-Charm 125
- 2010 CF Moto E-Charm 150
- 2010 CF Moto Fashion
- 2010 CF Moto Glory 125
- 2010 CF Moto Glory 150
- 2010 CF Moto Jet Max
- 2010 CF Moto V3 Sport
- 2010 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2010 CH Racing CH 501 Basic
- 2010 CH Racing CH 508 Senior
- 2010 CH Racing CH 509 Pro Senior
- 2010 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels
- 2010 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
- 2010 CH Racing CH 515 Basic
- 2010 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2010 CH Racing WSM 50
- 2010 CH Racing WSM 50 Replica

