2010 Peugeot Satelis 500 gallery
2010 Peugeot Satelis 500
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 492.70 ccm (30.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-14 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Black, gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 TM racing EN 250 Fi e.s.
- 2010 TM racing EN 300
- 2010 TM racing EN 450 F e.s.
- 2010 TM racing EN 530 F e.s.
- 2010 TM racing MX 125
- 2010 TM racing MX 144
- 2010 TM racing MX 250
- 2010 TM racing MX 250 Fi
- 2010 TM racing MX 300
- 2010 TM racing MX 450 F
- 2010 TM racing MX 530 F
- 2010 TM racing SMM 125 B. D.
- 2010 TM racing SMM 450 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMM 530 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMR 125
- 2010 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2010 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2010 TM racing SMX 450 F Comp
- 2010 TM racing SMX 660 F Comp
- 2010 Tomos Arrow

