2010 Xmotos X33 MD125 gallery
2010 Xmotos X33 MD125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,72 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Vento Triton r4
- 2010 Vento V-Thunder
- 2010 Vento Zip r3i Turbocam
- 2010 Vespa GTS 125
- 2010 Vespa GTS 125 Super
- 2010 Vespa GTS 250 i.e.
- 2010 Vespa GTS 300 Super
- 2010 Vespa GTS SuperSport
- 2010 Vespa GTV 250
- 2010 Vespa GTV 300ie Via Montenapoleane
- 2010 Vespa LX 125 4T
- 2010 Vespa LX 150
- 2010 Vespa LX 50 2T
- 2010 Vespa LXV 150
- 2010 Vespa S 125
- 2010 Vespa S 150
- 2010 Vespa S 50
- 2010 Victory Arlen Ness Victory Vision
- 2010 Victory Cory Ness Jackpot
- 2010 Victory Cross Country

