2010 Triumph Speed Triple gallery
2010 Triumph Speed Triple
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 130,07 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo 4 piston 4 pad radial calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Nissin 2 piston sliding caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blazing Orange, Jet Black, Fusion White, Matt Black |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Innoscooter Elektroroller Retro Lithium
- 2010 Intrepid Resolute Chopper
- 2010 Intrepid Revelation Canyon Runner
- 2010 Intrepid Snub Nose
- 2010 Intrepid Steadfast ProStreet
- 2010 Italjet Dragster 50
- 2010 Izuka C150Y
- 2010 Izuka Reizei 70
- 2010 Izuka W150
- 2010 Izuka YY150-12A
- 2010 Izuka YY150-21C
- 2010 Jawa-CZ 125 Sport
- 2010 Jawa-CZ 50 Robby
- 2010 Johnny Pag Barhog
- 2010 Johnny Pag FX-3
- 2010 Johnny Pag Police/Escort
- 2010 Johnny Pag Pro Street
- 2010 Johnny Pag Raptor
- 2010 Johnny Pag Raptor-X
- 2010 Johnny Pag Spyder

