2010 Triumph Rocket III Touring gallery
2010 Triumph Rocket III Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139.98 cubic inches) | Power: | 105,94 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 94.3 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 358.0 kg (789.3 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,705 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Nissin 4-piston fixed calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.30 litres (5.89 gallons) |
| Color options: | Jet Black, Eclipse Blue/Azure Blue, Jet Black/New England White |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 PGO No Fear 50
- 2010 PGO PMX 50
- 2010 PGO PMX Naked 50
- 2010 PGO PMX Sport 50
- 2010 PGO T-Rex 50
- 2010 PGO TR3 50
- 2010 PGO X-Hot 50
- 2010 Piaggio Beverly Tourer 300
- 2010 Piaggio Carnaby Cruiser 300
- 2010 Piaggio Fly 125
- 2010 Piaggio Fly 50
- 2010 Piaggio Liberty 125
- 2010 Piaggio Liberty 150
- 2010 Piaggio Liberty 50 2T
- 2010 Piaggio MP3 125ie
- 2010 Piaggio MP3 400 LT
- 2010 Piaggio MP3 400ie
- 2010 Piaggio MP3 500
- 2010 Piaggio Mp3 Hybrid 125
- 2010 Piaggio MP3 LT 300

