2010 Triumph Sprint ST gallery
2010 Triumph Sprint ST
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 127 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,457 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Phantom black, Tornado red |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Marauder GZ125
- 2010 Suzuki RM 250
- 2010 Suzuki RM 85
- 2010 Suzuki RM 85 L
- 2010 Suzuki RM-Z250
- 2010 Suzuki RMX450Z
- 2010 Suzuki RMZ 450
- 2010 Suzuki Sixteen 125
- 2010 Suzuki Sixteen 150
- 2010 Suzuki SV 650
- 2010 Suzuki SV 650 ABS
- 2010 Suzuki SV 650 SF
- 2010 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2010 Suzuki TU250
- 2010 Suzuki V-Strom 1000
- 2010 Suzuki V-Strom 650
- 2010 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2010 Suzuki V-Strom 650 ABS Traveller
- 2010 Suzuki Van Van RV125
- 2010 Swift ESF Bar Chopper

