2010 Malaguti F10 50 gallery
2010 Malaguti F10 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 74.0 kg (163.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,175 mm (46.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-10 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, blue, black, white |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Diamo LS200
- 2010 Dirico Flyer
- 2010 Dirico Pro Street
- 2010 Dirico Speedster
- 2010 Ducati 1198
- 2010 Ducati 1198 R Corse Special Edition
- 2010 Ducati 1198 S
- 2010 Ducati 1198 S Corse Special Edition
- 2010 Ducati 848
- 2010 Ducati 848 Nicky Hayden
- 2010 Ducati GT1000 Touring
- 2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo
- 2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2010 Ducati Hypermotard 796
- 2010 Ducati Monster 1100
- 2010 Ducati Monster 1100S
- 2010 Ducati Monster 696
- 2010 Ducati Monster 796
- 2010 Ducati Multistrada 1200
- 2010 Ducati Multistrada 1200 S

