2010 Peugeot TKR Furious gallery
2010 Peugeot TKR Furious
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.13 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 81.5 kg (179.7 pounds) |
| Seat height: | 801 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/red, dark gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Burgman 125 G
- 2010 Suzuki Burgman 200 G
- 2010 Suzuki Burgman 400
- 2010 Suzuki Burgman 650
- 2010 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2010 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2010 Suzuki Burgman Fuel Cell
- 2010 Suzuki DR 125 SM
- 2010 Suzuki DR 650 SE
- 2010 Suzuki DR-Z 400 E
- 2010 Suzuki DR-Z 400 S
- 2010 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2010 Suzuki DR-Z125
- 2010 Suzuki DR-Z125L
- 2010 Suzuki DR-Z70
- 2010 Suzuki DR200SE
- 2010 Suzuki Gladius
- 2010 Suzuki Gladius 400
- 2010 Suzuki Gladius 400 ABS
- 2010 Suzuki GS 500F

