2010 Kawasaki VN900 gallery
2010 Kawasaki VN900
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Seat height: | 685 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc. Twin-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Twin-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Black, blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Peugeot Satelis RS 250
- 2010 Peugeot Satelis WhiteSat 125 Compressor
- 2010 Peugeot Snake Furious
- 2010 Peugeot Snake Naked
- 2010 Peugeot Speedfight 3
- 2010 Peugeot Speedfight 3 RS
- 2010 Peugeot Sum Up
- 2010 Peugeot TKR
- 2010 Peugeot TKR 12
- 2010 Peugeot TKR Furious
- 2010 Peugeot Tweet 125
- 2010 Peugeot Tweet 50
- 2010 Peugeot V-Clic 50
- 2010 Peugeot Vivacity 4T
- 2010 Peugeot Vivacity 50
- 2010 Peugeot Vivacity Roland Garros
- 2010 Peugeot Vivacity Sixties
- 2010 Peugeot Vogue VS2
- 2010 Peugeot XP6 Top Road
- 2010 Peugeot XP6 Track

