2010 Peugeot Tweet 50 gallery
2010 Peugeot Tweet 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver, gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 NCR Millona S
- 2010 NCR New Blue
- 2010 Neander Turbo Diesel
- 2010 Nipponia Altiva 125
- 2010 Nipponia Arte 125
- 2010 Nipponia Arte 150
- 2010 Nipponia AX 100S
- 2010 Nipponia Ezio 125
- 2010 Nipponia Ezio 50
- 2010 Nipponia Mego 125S
- 2010 Nipponia NB 125E
- 2010 Nipponia Sporty 125
- 2010 Nipponia Sporty 125XX
- 2010 Nipponia Vorrei 125
- 2010 Nipponia Vorrei 150
- 2010 Norton Commando 961 Cafe Racer
- 2010 Norton Commando 961 Sport
- 2010 Norton Commando 961SE
- 2010 Orion 36-RX Xtreme
- 2010 Pagsta Choppa 100

