2000 Kawasaki VN800 Drifter gallery
2000 Kawasaki VN800 Drifter
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | 57 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 248.0 kg (546.7 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,615 mm (63.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, beige |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Laverda TTS 800
- 2000 Midual Roadster 900
- 2000 Moto Guzzi 1100 Sport
- 2000 Moto Guzzi 1100 Sport Corsa
- 2000 Moto Guzzi California 1100 EV
- 2000 Moto Guzzi California 1100 Special
- 2000 Moto Guzzi California 75
- 2000 Moto Guzzi Jackal
- 2000 Moto Guzzi Nevada Club 750
- 2000 Moto Guzzi Quota 1100 ES
- 2000 Moto Guzzi V10 Centauro
- 2000 Moto Guzzi V10 Centauro GT
- 2000 Moto Guzzi V10 Centauro Sport
- 2000 Moto Guzzi V11 Sport
- 2000 Moto Union/OMV 125 Dandy
- 2000 Motolevo Minsk 125 mod 112.12
- 2000 MuZ Baghira
- 2000 MuZ Baghira Black Panter
- 2000 MuZ Mastiff
- 2000 MuZ Skorpion Replica 660

