2010 Peugeot XPS Track gallery
2010 Peugeot XPS Track
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 918 mm (36.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.80 litres (2.06 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, blue |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 AJS NAC12 125
- 2010 AJS Regal-Raptor Daytona 125
- 2010 AJS Regal-Raptor DD125 MK2
- 2010 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2010 AJS Regal-Raptor Eos-125 Mk2
- 2010 Alfer VR 2000 Enduro
- 2010 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2010 American IronHorse Slammer Base
- 2010 Aprilia Atlantic 300
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2010 Aprilia Mana 850
- 2010 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2010 Aprilia MXV 4.5
- 2010 Aprilia Pegaso 650
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2010 Aprilia RS 125
- 2010 Aprilia RS 125 Replica SBK

