2010 Peugeot Vivacity 50 gallery
2010 Peugeot Vivacity 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 4,76 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.9 x 39.8 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 786 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,338 mm (52.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white, pink red, blue |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 E-max City 80L
- 2010 E-Ton Beamer 50
- 2010 E-Ton Beamer R4 150
- 2010 E-Ton Matrix 50
- 2010 E-Ton Matrix R4 150
- 2010 E-Ton Sport 150
- 2010 E-Ton Sport 50
- 2010 E-Tropolis Future
- 2010 E-Tropolis Retro
- 2010 Ecosse Spirit ES1
- 2010 Ecosse The Heretic
- 2010 Ecosse Titanium
- 2010 Ecosse Titanium Race
- 2010 Ecosse Titanium RR
- 2010 Enfield Classic 350
- 2010 Enfield Classic 500
- 2010 Enfield Electra Twinspark
- 2010 Enfield Thunderbird Twinspark
- 2010 Exile Cycles Bar Hopper
- 2010 Exile Cycles Black Bull

