2010 Rieju MRT Pro 50 Supermotard gallery
2010 Rieju MRT Pro 50 Supermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.5 kg (212.7 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.32 litres (1.67 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, white |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 BMC Choppers Big Daddy
- 2010 BMC Choppers Big Daddy ST
- 2010 BMC Choppers Bobber 88
- 2010 BMC Choppers Bobber 88 Barhopper
- 2010 BMC Choppers Hooligan 541
- 2010 BMC Choppers Hooligan 541 240
- 2010 BMC Choppers Hooligan 541 ST
- 2010 BMW F650GS
- 2010 BMW F800GS
- 2010 BMW F800R
- 2010 BMW F800S
- 2010 BMW F800ST
- 2010 BMW G450X
- 2010 BMW G650GS
- 2010 BMW G650X Country
- 2010 BMW HP2 Megamoto
- 2010 BMW HP2 Sport
- 2010 BMW K1200LT
- 2010 BMW K1300GT
- 2010 BMW K1300R

