2010 Kymco Downtown 200 gallery
2010 Kymco Downtown 200
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 205.30 ccm (12.53 cubic inches) | Power: | 21,05 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 60.0 mm (2.6 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.60 litres (3.33 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
- 2010 CH Racing CH 515 Basic
- 2010 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2010 CH Racing WSM 50
- 2010 CH Racing WSM 50 Replica
- 2010 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2010 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2010 CH Racing WXE 50 Racing
- 2010 Chang-Jiang 750 M1
- 2010 Chang-Jiang Dong Tian 750
- 2010 Cheetah Trike Chopper
- 2010 Cobra CX50 JR
- 2010 Cobra CX50 SR The King
- 2010 Cobra CX65
- 2010 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2010 Confederate P120 Fighter Combat
- 2010 Confederate Wraith
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2010 CPI GTR 50

