2008 Kymco Xciting AFI 250 gallery
2008 Kymco Xciting AFI 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.10 ccm (15.20 cubic inches) | Power: | 16 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.7 x 60.0 mm (2.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.80 litres (3.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda XL125V Varadero
- 2008 Honda XL700V Transalp
- 2008 Honda XR250 Tornado
- 2008 Honda XR650L
- 2008 Honda Zoomer
- 2008 Husaberg FE 450 e
- 2008 Husaberg FE 550 e
- 2008 Husaberg FE 650 E
- 2008 Husaberg FS 450 e
- 2008 Husaberg FS 650 C
- 2008 Husaberg FS 650 E
- 2008 Husqvarna CR 125
- 2008 Husqvarna SM 125 S
- 2008 Husqvarna SM 450 R
- 2008 Husqvarna SM 450 RR
- 2008 Husqvarna SM 510 R
- 2008 Husqvarna SM 610 ie
- 2008 Husqvarna TC 250
- 2008 Husqvarna TC 450
- 2008 Husqvarna TC 510

