2008 Kymco Quannon 125 gallery
2008 Kymco Quannon 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,87 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, yellow, blue |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Generic XOR 125
- 2008 Generic XOR 125 AT and T
- 2008 Generic XOR 125 Stroke
- 2008 Generic XOR Competition
- 2008 Generic XOR Stroke
- 2008 Generic Zion 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 50
- 2008 Genuine Scooter Italy 150
- 2008 Genuine Scooter Little Italy 50
- 2008 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2008 Genuine Scooter Rattler 110
- 2008 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2008 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2008 Genuine Scooter Stella 150
- 2008 Ghezzi-Brian Fionda
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Otto
- 2008 Ghezzi-Brian Furia S
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Titanum
- 2008 Ghezzi-Brian SuperTwin

