2008 BucciMoto BR1R SM 140 gallery
2008 BucciMoto BR1R SM 140
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 140.00 ccm (8.54 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 67.0 kg (147.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Color options: | Black, red, white |
News
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Gilera GP 800
- 2008 Gilera Nexus 125
- 2008 Gilera Nexus 250
- 2008 Gilera Nexus 500
- 2008 Gilera Runner SP 50
- 2008 Gilera Runner ST 125
- 2008 Gilera Runner VX 125
- 2008 Gilera Runner VXR 200
- 2008 Gilera Stalker
- 2008 Gilera Stalker Naked
- 2008 Gilera Storm 50
- 2008 Harley-Davidson FLHP Road King Fire Rescue
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE Screamin` Eagle Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2008 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide

