2010 BucciMoto BR1-F4 Cross gallery
2010 BucciMoto BR1-F4 Cross
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 59.0 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Color options: | Giallo, Nero, Bianco |
News
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Tank Sports Sporty 150
- 2010 Tank Sports Sporty 50
- 2010 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2010 Tank Sports Touring 250DE-08
- 2010 Tank Sports Trail TKX 110
- 2010 Tank Sports Trail TKX-200
- 2010 Tank Sports Urban 50
- 2010 Tank Sports Vision 250E
- 2010 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2010 TGB 101R 125
- 2010 TGB 101R 50
- 2010 TGB 101S 50
- 2010 TGB Bullet 125
- 2010 TGB Bullet 50
- 2010 TGB Cappuccio 50
- 2010 TGB Express 125
- 2010 TGB Express 50
- 2010 TGB Hawk 125
- 2010 TGB Hawk 50
- 2010 TGB Tapo 50

