2008 Kymco Xciting R AFI 500 gallery
2008 Kymco Xciting R AFI 500
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 498.50 ccm (30.42 cubic inches) | Power: | 35 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 75.0 mm (3.6 x 3.0 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.80 litres (3.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha BWs
- 2008 Yamaha BWs 12 inch
- 2008 Yamaha BWs Naked
- 2008 Yamaha BWs Next Generation
- 2008 Yamaha C3
- 2008 Yamaha Cygnus X
- 2008 Yamaha DT 50 R
- 2008 Yamaha DT 50 X
- 2008 Yamaha FJR 1300 A
- 2008 Yamaha FJR 1300 AE
- 2008 Yamaha FJR 1300 AS
- 2008 Yamaha FZ1
- 2008 Yamaha FZ1 ABS
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ16
- 2008 Yamaha FZ6
- 2008 Yamaha FZ6 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS

