2008 UM Matrix II 180 gallery
2008 UM Matrix II 180
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 168.00 ccm (10.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.6 kg (235.0 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,372 mm (54.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.08 litres (2.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, blue, red, silver |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha Roadliner Midnight
- 2008 Yamaha Roadliner S
- 2008 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2008 Yamaha Royal Star Venture
- 2008 Yamaha Slider Naked
- 2008 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2008 Yamaha Stratoliner S
- 2008 Yamaha TDM 900
- 2008 Yamaha TDM 900A
- 2008 Yamaha TMAX
- 2008 Yamaha TMax ABS
- 2008 Yamaha TT-R 110E
- 2008 Yamaha TT-R 125 E
- 2008 Yamaha TT-R 125 L
- 2008 Yamaha TT-R 125 LE
- 2008 Yamaha TT-R 230
- 2008 Yamaha TT-R 50 E
- 2008 Yamaha TW200
- 2008 Yamaha TZR 50
- 2008 Yamaha TZR 50 Race Replica

