2002 Suzuki GZ250 Marauder gallery
2002 Suzuki GZ250 Marauder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 59P |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 66P |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 GAS GAS TXT Boy 50 (with power-boost kit)
- 2002 Gilera Coguar 125
- 2002 Gilera DNA 125
- 2002 Gilera DNA 180
- 2002 Gilera DNA 50
- 2002 Gilera GSM 50
- 2002 Gilera H@K 50
- 2002 Gilera SuperSport 600
- 2002 Gilera Zulu 50
- 2002 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2002 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2002 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2002 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2002 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2002 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2002 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2002 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2002 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2002 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2002 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide

