2002 Suzuki DL 1000 V-Strom gallery
2002 Suzuki DL 1000 V-Strom
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki GSX 600 F Katana
- 2002 Suzuki GSX 750 F Katana
- 2002 Suzuki GSX-R 1000
- 2002 Suzuki GSX-R 600
- 2002 Suzuki GSX-R 600 M
- 2002 Suzuki GSX-R 750
- 2002 Suzuki GZ250 Marauder
- 2002 Suzuki Inazuma 400
- 2002 Suzuki Intruder LC 250
- 2002 Suzuki JR 50
- 2002 Suzuki JR 80
- 2002 Suzuki LS 650 P Savage
- 2002 Suzuki RM 125
- 2002 Suzuki RM 250
- 2002 Suzuki RM 85
- 2002 Suzuki SV 400 S
- 2002 Suzuki SV 650
- 2002 Suzuki SV 650 S
- 2002 Suzuki TL 1000 R
- 2002 Suzuki TR 50 SD

