2002 Honda CBR1100XX Super Blackbird gallery
2002 Honda CBR1100XX Super Blackbird
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1137.00 ccm (69.38 cubic inches) | Power: | 153,44 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 58.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 224.0 kg (493.8 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 58W |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Aprilia RS 250
- 2002 Aprilia RS 50
- 2002 Aprilia RST 1000 Futura
- 2002 Aprilia RSV Mille
- 2002 Aprilia RSV Mille R
- 2002 Aprilia RX 125
- 2002 Aprilia RX 50
- 2002 Aprilia SL 1000 Falco
- 2002 Bajaj Legend
- 2002 BMW C1 125
- 2002 BMW C1 200
- 2002 BMW F650GS
- 2002 BMW F650GS Dakar
- 2002 BMW K1200LT
- 2002 BMW K1200RS
- 2002 BMW R1100S
- 2002 BMW R1150GS
- 2002 BMW R1150R
- 2002 BMW R1150RS
- 2002 BMW R1150RT

