2002 Moto Guzzi California EV 80 gallery
2002 Moto Guzzi California EV 80
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 74 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 268.0 kg (590.8 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-VB17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki JR 50
- 2002 Suzuki JR 80
- 2002 Suzuki LS 650 P Savage
- 2002 Suzuki RM 125
- 2002 Suzuki RM 250
- 2002 Suzuki RM 85
- 2002 Suzuki SV 400 S
- 2002 Suzuki SV 650
- 2002 Suzuki SV 650 S
- 2002 Suzuki TL 1000 R
- 2002 Suzuki TR 50 SD
- 2002 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2002 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2002 Suzuki Volty 250
- 2002 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2002 Suzuki VS 800 GL Intruder
- 2002 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2002 Sym Jet 2
- 2002 Triumph Bonneville
- 2002 Triumph Bonneville America

