2005 Honda CRF150F gallery
2005 Honda CRF150F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 156.80 ccm (9.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 63.5 x 49.5 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.0 pounds) |
| Seat height: | 826 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,326 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.32 litres (2.20 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
-
Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
-
Harley-Davidson Road Glide Custom
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki Katana 600
- 2005 Suzuki Katana 750
- 2005 Suzuki RM 125
- 2005 Suzuki RM 250
- 2005 Suzuki RM 65
- 2005 Suzuki RM 85
- 2005 Suzuki RM 85 L
- 2005 Suzuki RM-Z250
- 2005 Suzuki RMZ 450
- 2005 Suzuki RV 125 VanVan
- 2005 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 400 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 650 LX
- 2005 Suzuki ST 250
- 2005 Suzuki Street Magic II
- 2005 Suzuki SV 1000 S
- 2005 Suzuki SV 400 S
- 2005 Suzuki SV 650
- 2005 Suzuki SV 650 S
- 2005 Suzuki V-Strom 1000

