2005 Honda CRF100F gallery
2005 Honda CRF100F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 45.0 mm (2.1 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 74.8 kg (165.0 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Victory Vegas 8 Ball
- 2005 Vyrus 984 C3 V2
- 2005 Yamaha Aerox 50
- 2005 Yamaha FJR 1300
- 2005 Yamaha FZ1
- 2005 Yamaha FZ6
- 2005 Yamaha MT-01
- 2005 Yamaha PW50
- 2005 Yamaha PW80
- 2005 Yamaha Road Star 1700
- 2005 Yamaha Road Star Midnight
- 2005 Yamaha Road Star Midnight Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Warrior 1700
- 2005 Yamaha Royal Star Midnight Venture 1300
- 2005 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2005 Yamaha Royal Star Venture 1300
- 2005 Yamaha TT-R 125 E
- 2005 Yamaha TT-R 125 L/LE
- 2005 Yamaha TT-R 225

