2010 Moto Guzzi Norge 1200 T gallery
2010 Moto Guzzi Norge 1200 T
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (70.23 cubic inches) | Power: | 88,5 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 81.2 mm (3.7 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Color options: | Silver, Red, Black |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Metisse Desert Racer
- 2010 Mikilon D10 250S
- 2010 Mikilon D32 250
- 2010 Mission One
- 2010 Moto Gima Classic
- 2010 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2010 Moto Guzzi Bellagio
- 2010 Moto Guzzi Breva 1100
- 2010 Moto Guzzi Breva 750
- 2010 Moto Guzzi Breva 850
- 2010 Moto Guzzi California Classic
- 2010 Moto Guzzi California Vintage
- 2010 Moto Guzzi Griso 8V
- 2010 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition
- 2010 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2010 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc ABS
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc NTX 4V

