2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc ABS gallery
2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc ABS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (70.23 cubic inches) | Power: | 108,35 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 81.2 mm (3.7 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,535 mm (60.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Stainless steel wave discs, radial calipers with 4 opposed pistons. |
| Rear brakes: | Single disc. Single fixed stainless steel disc, floating caliper with 2 parallel pistons. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | Silver, red, black |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda Elite
- 2010 Honda Fury
- 2010 Honda Fury ABS
- 2010 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
- 2010 Honda Gold Wing Airbag
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS
- 2010 Honda Interstate
- 2010 Honda Metropolitan
- 2010 Honda NT700V
- 2010 Honda NT700V ABS
- 2010 Honda PCX
- 2010 Honda Ruckus
- 2010 Honda S-Wing 125
- 2010 Honda Sabre
- 2010 Honda Sabre ABS
- 2010 Honda SH125i
- 2010 Honda SH125i Sporty
- 2010 Honda SH150i

