2013 MV Agusta Brutale 1090 gallery
2013 MV Agusta Brutale 1090
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 142 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,438 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating disc. 4-piston caliper. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Matt Black, Matt pearl white, Matt metallic grey |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 KTM 150 SX
- 2013 KTM 200 Duke
- 2013 KTM 200 EXC
- 2013 KTM 250 EXC
- 2013 KTM 250 EXC-F
- 2013 KTM 250 EXC-F Six days
- 2013 KTM 250 EXC Six days
- 2013 KTM 250 SX
- 2013 KTM 250 SX-F
- 2013 KTM 250 XC-F
- 2013 KTM 300 EXC
- 2013 KTM 300 EXC Six days
- 2013 KTM 300 XC
- 2013 KTM 350 EXC-F
- 2013 KTM 350 EXC-F Six days
- 2013 KTM 350 SX-F
- 2013 KTM 350 XC-F
- 2013 KTM 390 Duke
- 2013 KTM 450 EXC
- 2013 KTM 450 EXC Six days

