2013 Harley-Davidson CVO Ultra Classic Electra Glide gallery
2013 Harley-Davidson CVO Ultra Classic Electra Glide
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 403.2 kg (889.0 pounds) |
| Seat height: | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Anniversary Diamond Dust and Obsidian with Palladium Graphics, Typhoon Maroon/Black Diamond/Burgundy Blaze with Thunderblade Graphics, Stardust Silver/Dark Slate/Titanium Dust with Thunderblade Graphics, Tribal Orange/Dark Slate/Inferno Orange with Thunde |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 KTM 250 EXC
- 2013 KTM 250 EXC-F
- 2013 KTM 250 EXC-F Six days
- 2013 KTM 250 EXC Six days
- 2013 KTM 250 SX
- 2013 KTM 250 SX-F
- 2013 KTM 250 XC-F
- 2013 KTM 300 EXC
- 2013 KTM 300 EXC Six days
- 2013 KTM 300 XC
- 2013 KTM 350 EXC-F
- 2013 KTM 350 EXC-F Six days
- 2013 KTM 350 SX-F
- 2013 KTM 350 XC-F
- 2013 KTM 390 Duke
- 2013 KTM 450 EXC
- 2013 KTM 450 EXC Six days
- 2013 KTM 450 Rally Replica
- 2013 KTM 450 SMR
- 2013 KTM 450 SX-F

