2013 Harley-Davidson CVO Road King gallery
2013 Harley-Davidson CVO Road King
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 367.9 kg (811.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Anniversary Diamond Dust and Obsidian, Burgundy Blaze with Hot Fusion Graphics, Crushed Sapphire with Cold Fusion Graphics |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati Monster 795
- 2013 Ducati Monster 795 ABS
- 2013 Ducati Monster 796
- 2013 Ducati Monster 796 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster Diesel
- 2013 Ducati Multistrada 1200
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2013 Ducati Streetfighter 848
- 2013 Ducati Streetfighter S
- 2013 eCRP 1.4
- 2013 eCRP Energica
- 2013 Harley-Davidson 1200 Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson CVO Breakout
- 2013 Harley-Davidson CVO Road Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson CVO Road Glide Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson CVO Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson CVO Ultra Classic Electra Glide

