2013 Victory Cory Ness Cross Country Tour gallery
2013 Victory Cory Ness Cross Country Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 347.0 kg (765.0 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gold Digger Pearl w/Ness Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Road King Police
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Special
- 2013 Harley-Davidson Softail Slim
- 2013 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster SuperLow
- 2013 Harley-Davidson Street Glide
- 2013 Harley-Davidson Super Glide Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic

