2002 Ducati 750 Sport gallery
2002 Ducati 750 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 64 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Kawasaki KLX300R
- 2002 Kawasaki KX125
- 2002 Kawasaki KX250
- 2002 Kawasaki KX60
- 2002 Kawasaki KX65
- 2002 Kawasaki KX85
- 2002 Kawasaki KX85-II
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Mean Streak
- 2002 Kawasaki VN800 Classic
- 2002 Kawasaki Vulcan VN750
- 2002 Kawasaki W650
- 2002 Kawasaki ZR-7
- 2002 Kawasaki ZR-7S
- 2002 Kawasaki ZRX1200
- 2002 Kawasaki ZRX1200S
- 2002 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-7R Ninja

