2007 Ducati Monster S2R 800 gallery
2007 Ducati Monster S2R 800
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 76,03 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | (red with white stripe - red - black) (black - matte black - black), |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Malaguti Phantom 50 Tribal
- 2007 Malaguti Phantom F12 R
- 2007 Malaguti Phantom Max 125
- 2007 Malaguti Phantom Max 250
- 2007 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2007 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2007 MBK Booster
- 2007 MBK Booster 12 inch
- 2007 MBK Booster 12 inch N
- 2007 MBK Booster Naked
- 2007 MBK Booster NG
- 2007 MBK Booster X
- 2007 MBK Flame X
- 2007 MBK Flipper
- 2007 MBK MachG AC
- 2007 MBK MachG LC
- 2007 MBK Nitro
- 2007 MBK Nitro Naked
- 2007 MBK Ovetto
- 2007 MBK Skycruiser 125

