2002 Ducati Monster 600 Dark gallery
2002 Ducati Monster 600 Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35.57 cubic inches) | Power: | 51 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 58.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 174.0 kg (383.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda X-Eleven
- 2002 Honda XL1000V Varadero
- 2002 Honda XL650V Transalp
- 2002 Honda XR100R
- 2002 Honda XR200R
- 2002 Honda XR250 Baja
- 2002 Honda XR250R
- 2002 Honda XR400R
- 2002 Honda XR50R
- 2002 Honda XR650L
- 2002 Honda XR650R
- 2002 Honda XR70R
- 2002 Honda XR80R
- 2002 Honda XRV750 Africa Twin
- 2002 Honda Zoomer
- 2002 Husaberg FC 470/6
- 2002 Husaberg FC 470 E
- 2002 Husaberg FC 550/4
- 2002 Husaberg FE 400 E
- 2002 Husaberg FE 501 E

