2002 Buell XB9R Firebolt gallery
2002 Buell XB9R Firebolt
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (60.04 cubic inches) | Power: | 92 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 79.4 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,321 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki RM 125
- 2002 Suzuki RM 250
- 2002 Suzuki RM 85
- 2002 Suzuki SV 400 S
- 2002 Suzuki SV 650
- 2002 Suzuki SV 650 S
- 2002 Suzuki TL 1000 R
- 2002 Suzuki TR 50 SD
- 2002 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2002 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2002 Suzuki Volty 250
- 2002 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2002 Suzuki VS 800 GL Intruder
- 2002 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2002 Sym Jet 2
- 2002 Triumph Bonneville
- 2002 Triumph Bonneville America
- 2002 Triumph Centennial Edition Daytona
- 2002 Triumph Daytona 955i
- 2002 Triumph Speed Triple

