2002 Buell S3T Thunderbolt gallery
2002 Buell S3T Thunderbolt
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73.41 cubic inches) | Power: | 101 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.8 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.40 litres (5.39 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Ducati 998 S
- 2002 Ducati Monster 600 Dark
- 2002 Ducati Monster 620 i.e.
- 2002 Ducati Monster 620 S i.e.
- 2002 Ducati Monster 750 i.e.
- 2002 Ducati Monster 750 i.e. Dark
- 2002 Ducati Monster 900 i.e.
- 2002 Ducati Monster 900 i.e. Dark
- 2002 Ducati Multistrada 1000
- 2002 Ducati S4
- 2002 Ducati SS 750 Super Sport
- 2002 Ducati SS 900 Super Sport
- 2002 Ducati ST2
- 2002 Ducati ST4
- 2002 Ducati ST4S
- 2002 Enfield Lightning 535
- 2002 Enfield ThunderBird 350
- 2002 GAS GAS EC 125
- 2002 GAS GAS EC 200
- 2002 GAS GAS EC 250

