2002 Suzuki GSX-R 1000 gallery
2002 Suzuki GSX-R 1000
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 988.00 ccm (60.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 BMW R1200 Avantgarde C
- 2002 BMW R1200C
- 2002 BMW R1200C Independent
- 2002 BMW R850R
- 2002 BMW R850RT
- 2002 BMW Scarver
- 2002 Buell Blast
- 2002 Buell M2 Cyclone
- 2002 Buell S3T Thunderbolt
- 2002 Buell X1 Lightning
- 2002 Buell X1W White Lightning
- 2002 Buell XB9R Firebolt
- 2002 Cagiva Mito 125
- 2002 Cagiva Navigator
- 2002 Cagiva Planet 125
- 2002 Cagiva Raptor 1000
- 2002 Cagiva Raptor 650
- 2002 Cagiva V-Raptor 1000
- 2002 Cagiva V-Raptor 650
- 2002 Ducati 748

