2002 Suzuki LS 650 P Savage gallery
2002 Suzuki LS 650 P Savage
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 94.0 mm (3.7 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 57H |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-15 67H |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2002 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2002 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2002 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2002 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2002 Harley-Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger
- 2002 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2002 Honda @150
- 2002 Honda Ape 50
- 2002 Honda CB125T
- 2002 Honda CB1300 Super Four
- 2002 Honda CB250 Nighthawk
- 2002 Honda CB400 Super Four
- 2002 Honda CB400SS
- 2002 Honda CB500
- 2002 Honda CB500S

