2002 Honda XL650V Transalp gallery
2002 Honda XL650V Transalp
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) | Power: | 53,4 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.2:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 843 mm (33.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 54S |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-17 64S |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Triumph Bonneville
- 2002 Triumph Bonneville America
- 2002 Triumph Centennial Edition Daytona
- 2002 Triumph Daytona 955i
- 2002 Triumph Speed Triple
- 2002 Triumph Sprint RS
- 2002 Triumph Sprint ST
- 2002 Triumph T100
- 2002 Triumph Thunderbird
- 2002 Triumph Tiger
- 2002 Triumph Trophy 1200
- 2002 Triumph Trophy 900
- 2002 Triumph TT 600
- 2002 Victory V92C
- 2002 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2002 Yamaha Drag Star Classic Four
- 2002 Yamaha Drag Star Four
- 2002 Yamaha DT 125 R
- 2002 Yamaha FJR 1300
- 2002 Yamaha FZS 1000 Fazer

