2006 MZ Mastiff gallery
2006 MZ Mastiff
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 49,61 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-;17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Bimota DB5 Mille
- 2006 Bimota DB6 Delirio
- 2006 Bimota SB8K Gobert
- 2006 Bimota SB8K Santamonica
- 2006 Bimota Tesi 2D
- 2006 Blata 2.5
- 2006 Blata Blatino
- 2006 Blata Minimotard 2.6
- 2006 Blata Origami B1
- 2006 Blata Style 60
- 2006 BMW F650GS
- 2006 BMW F650GS Dakar
- 2006 BMW F800S
- 2006 BMW F800ST
- 2006 BMW HP2 Enduro
- 2006 BMW K1200GT
- 2006 BMW K1200LT
- 2006 BMW K1200R
- 2006 BMW K1200S
- 2006 BMW R1150R

