2006 Jawa-CZ 650 Bizon gallery
2006 Jawa-CZ 650 Bizon
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 46,26 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 712 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Tank Sports Trail 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 250
- 2006 Tank Sports Urban 50
- 2006 Tank Sports Urban Econo 50
- 2006 Tank Sports Urban Racer 150
- 2006 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2006 Tank Sports Urban Touring 150
- 2006 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Vision 250 R1
- 2006 Tank Sports Vision 250 R3
- 2006 TGB 101R
- 2006 TGB 303R 125
- 2006 TGB 303R 150
- 2006 TGB 303R 50
- 2006 TGB Akros Tec
- 2006 TGB Delivery

