2006 Jawa-CZ 50 Robby gallery
2006 Jawa-CZ 50 Robby
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 3,35 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 80.0 kg (176.4 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.60 litres (6.50 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 TGB Akros Tec
- 2006 TGB Delivery
- 2006 TGB F409
- 2006 TGB Laser
- 2006 TGB R50X
- 2006 Titan Bobber
- 2006 Titan Gecko RM Stretch
- 2006 Titan Radical Rigid Chopper
- 2006 Titan Sidewinder Lowrider Hardtail
- 2006 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2006 Titan Sidewinder Softail
- 2006 Titan Sidewinder Softail Chopper
- 2006 TM racing Black Dream 125
- 2006 TM racing EN 125
- 2006 TM racing EN 250
- 2006 TM racing EN 250 F e.s.
- 2006 TM racing EN 300
- 2006 TM racing EN 450 F e.s.
- 2006 TM racing EN 530 F e.s.
- 2006 TM racing MX 125

